Moja praca

35. ROCZNICA ZBRODNI LUBIŃSKIEJ

Data publikacji: 12-09-2017


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/elzbieta_stepien_theme/index.php on line 23

31 sierpnia 1982 mieszkańcy Lubina postanowili, w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, w pokojowej manifestacji w rynku miasta upomnieć się o prawo do wolności, niezależności, solidarności, upomnieć się o więzionych i internowanych z powodów politycznych.

Naprzeciw bezbronnym ludziom komunistyczna władza skierowała uzbrojone w pistolety maszynowe, karabiny, pistolety z ostrą amunicją a także środki chemiczne, od kilku dni gromadzone w okolicach Lubina oddziały Milicji, Nomo, Romo, Ormo, Zomo.

W wyniku brutalnej pacyfikacji zginęli Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak. Wiele osób zostało rannych. Przez następne dni Lubin był miastem oblężonym, represje wobec uczestników manifestacji trwały miesiącami. Pamięć o tamtych wydarzeniach i ofiarach Zbrodni Lubińskiej jest naszym obowiązkiem. Powinnyśmy przekazywać następnym pokoleniom.

Uroczystości 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej odbyły się w udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i wielu mieszkańców regionu. Wzięła w nich udział również posłanka Elżbieta Stępień.