Moja praca

NA WNIOSEK NOWOCZESNEJ – ROK 2018 ROKIEM PRAW KOBIET!

Data publikacji: 31-07-2017


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/elzbieta_stepien_theme/index.php on line 23

Na posiedzeniu 8 czerwca 2017 Sejm poparł wniosek klubu .Nowoczesna i aż 397 głosami za podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Praw Kobiet. Pomysłodawczynią i inicjatorką uchwały była posłanka Elżbieta Stępień.

W ten sposób Nowoczesna chce uczcić setną rocznicę dekretu Naczelnika Józefa Piłsudskiego przyznającego kobietom pełne prawa wyborcze, a także oddać szacunek pierwszym parlamentarzystkom:

Gabrieli Balickiej,
Jadwidze Dziubińskiej,
Irenie Kosmowskiej,
Marii Moczydłowskiej,
Zofii Moraczewskiej,
Annie Piaseckiej,
Zofii Sokolnickiej
Franciszce Wilczkowiakowej

oraz wszystkim orędowniczkom walki o równouprawnienie. Potwierdzić niezbywalność pełnoprawnego korzystania z wszelkich swobód obywatelskich, politycznych, wolności wyboru, samostanowienia kobiet i mężczyzn a także zadeklarować, że dołożymy wszelkich starań, aby jakiekolwiek nierówności i niesprawiedliwości przestały istnieć.
Polska była jednym z pierwszych państw świata, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych. To co dziś wydaje się oczywistością, zostało wywalczone przez odważne, zdeterminowane i mądre Kobiety. Kobiety, które miały siłę przeciwstawić się dyskryminującym normom obyczajowym, nie bały się konsekwencji prawnych czy publicznego dyskredytowania ich działalności. Głośno powiedziały: wszyscy ludzie muszą mieć takie same prawa, niezależnie od płci. To także dzięki nim Polska jest demokratycznym krajem, w którym wolność i równość to wartości fundamentalne.

Niestety postulaty o równości kobiet i mężczyzn, ekonomicznej, publicznej, zawodowej, partnerstwa rodzinnego, szacunku dla pracy w domu, wychowywania dzieci są wciąż aktualne. Kwestia praw kobiet dzieli Polaków a tysiące manifestantów wychodzi na ulice miast, aby wyrazić swój sprzeciw wobec prób przedmiotowego traktowania kobiet. Prawa kobiet obejmują wszystkie dziedziny życia, wszystkie są równie ważne. Mamy nadzieję, że podjęta przez Sejm RP uchwała będzie znakomitą płaszczyzną do dyskusji o tym jak są realizowane i co dziś,w przestrzeni publicznej, jest dla Kobiet najważniejsze.